Is It Cheaper to Buy or Make Your Child’s School Lunch?

by Taylor Ivey

The decision to buy or make kids’ school lunches is not the same for everyone. Here’s how to determine the cheaper option for your family.

At the end of summer, as a parent, you begin to think a lot about whether or not you should send your students off to school with a home packed meal, or just bite the bullet and pay for them to get hot lunches at school. But then your frugal-minded side wonders if it is cheaper to buy or make your child’s school lunch.

To some, allowing their students to buy school lunches has become a means of convenience, especially when both parents are working full time. Some parents have chosen to pack their children’s lunches. This will allow them to have the ability to decide what their students eat. However, what all parents should look at, along with dietary factors, is the financial implications both decisions will have on the family budget. 

Does you family qualify for reduced lunch programs?

Around the United States, a lot of school districts have started implementing reduced cost lunch programs. These programs allow students of homes with low financial means to purchase hot lunches at a fraction of the cost, if they have to pay anything at all. Some schools offer free meals to all students.

According to the School Nutrition Association, for the 2016-2017 school year, families not eligible for the reduced meal programs through their school district spent anywhere from $2.40-$3.10 on lunch per day for each of their children in a public school. Even if the families were paying on the low end of that range ($2.40) every day each week, they would still find themselves paying almost $50 a month or $500 for a 10 month school year. Those prices are just for one student. Just imagine if a family had multiple students.

These high prices are one of the main reasons many families have decided to pack lunches for their students instead. However, how much can be saved by preparing your child’s lunch?

Little Luxuries

Subscribe to The Dollar Stretcher, our free weekly newsletter aimed at helping you live better for less on the money you already have!

Subscribers get a copy of our ebook Little Luxuries: 130 Ways to Live Better...For Less for FREE!

Your Email:

Subscribe to The Dollar Stretcher, our free weekly newsletter aimed at helping you live better for less on the money you already have! And get a copy of our ebook Little Luxuries: 130 Ways to Live Better...For Less for FREE!

Your Email:

How much can be saved by preparing your child’s lunch?

According to a little research done through WalMart, for the food needed to prepare a home-packed lunch that included a peanut butter and grape jelly sandwich, a small baggie of fish crackers, a water bottle, an apple, a small bag of carrots and a fruit roll up, a family would spend roughly $25 (this may vary depending on the region the family lives in) on foods that could prepare up to two weeks (10 days) of meals. So $2.50 per day spent on meals.

In the two above mentioned scenarios, it is apparent the best financial decision the family could make would be to have their student purchase hot meals at school as that option would save them $0.10 per day or $20 a school year. However, if the families were to live in a school district where the schools charged more than $2.50 per meal, it would be in the family’s best financial interest to send their student to school with home-packed meals. These scenarios can change even more depending on where the family shops and what kind of deals the family can get at the grocery stores with the use of shopper points and coupons.

How do you determine if it really is cheaper to buy or make your child’s school lunch?

With your students going back to school soon, your first job is to ensure your children get the nutrients and food they need throughout the day. However, it is also up to you to decide whether these nutrients can be provided in a more cost efficient manner by you or your student’s school. In order to determine this, the best thing to do would be to (1) know what your school district charges for hot lunches, and (2) do your own calculations and determine how much it would cost for you to make lunch for your student. In the end, your student will thank you for providing them with food, and your wallet will thank you for not leaving it empty. 

Reviewed August 2019

Little Luxuries

Subscribe to The Dollar Stretcher, our free weekly newsletter aimed at helping you live better for less on the money you already have!

Subscribers get a copy of our ebook Little Luxuries: 130 Ways to Live Better...For Less for FREE!

Your Email:

Follow Us

Little Luxuries

Subscribe to The Dollar Stretcher, our free weekly newsletter aimed at helping you live better for less on the money you already have!

Subscribers get a copy of our ebook Little Luxuries: 130 Ways to Live Better...For Less for FREE!

Your Email:

A Proven Solution for Keeping Financial Resolutions

Hopefully everyone takes a good look at their finances each new year and tries to make some improvement to their bottom line. But no matter what resolutions you you choose to make this year, this solution can help you be successful.

A Yearly Planner for Financial Fitness

There are so many opportunities to save money during any given year. Get proactive and start planning for year-round savings with this yearly planner for financial fitness.

‘Plan B’ Careers Help Insure Your Future

What would happen if you lost your job? Would you land on your feet? Find out how Plan B careers help insure your future in today’s uncertain job market.

Finding Reliable Transportation When You’re Broke

Depending on where you live, living without transportation can be a challenge. But how can you afford to buy a dependable ride when you’re broke? These tips will help you find reliable transportation for the least amount of money.

What’s the Difference between a Roth and a Traditional 401k?

Are you a better candidate for a Roth or a traditional 401k? Not even sure how the two differ? A CFP explains the differences so you can better choose which is likely better for your financial situation.

Pin It on Pinterest

Share This